Medzi najviac ohrozené druhy na zemi patria tieto zvieratá: Panda veľká, Tiger sumatranský, Veľryba, Lemury, šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo, Ľudoopy ako Orangutan a Gorila, Nosorožec tuponosý a Jeleň milu. Ak o nich chcete niečo vedieť, pozrite si nasledujúce články.
Panda veľká
Panda veľká (čín. 熊貓; pchin-jin: xióng māo), Ailuropoda melanoleuca (v doslovnom preklade „mačkonoha čiernobiela“), je cicavec dnes zaraďovaný do čeľade medveďovité, ktorý pochádza z centrálnej Číny. Panda veľká žije v hornatých oblastiach, ako Sečuán a Tibet. Od druhej polovice 20. storočia sa panda stala národným symbolom Číny a je zobrazována na čínskych zlatých minciach.
Čínsky názov je zloženina „medveď-mačka“. Západný ekvivalent panda pochádza od jej vzdialenej príbuznej pandy červenej, ide o francúzske prispôsobenie nepálskeho slova „pojedač bambusu“. Kým nebola známa táto príbuznosť (panda červená bola objavená v roku 1901), bola panda veľká známa ako medveď čiernobiely. Vďaka nejasnej taxonómii získala v jednotlivých jazykoch celý rad ekvivalentných vedeckých pomenovaní, v latinčine napríklad Ailuropus melanoleucus, v slovenčine ešte panda čiernobiela a medveď bambusový.
Mnoho desaťročí bola presná vedecká klasifikácia pandy predmetom diskusií, pretože ako panda veľká, tak aj panda červená zdieľajú vlastnosti medveďov aj medvedíkov. Nakoniec genetické testy odhalili, že panda veľká je naozaj medveď a patrí do čeľade medveďovité. Jej najbližší príbuzný medveď je medveď okuliarnatý z Južnej Ameriky. Spory sa naďalej vedú o to, či panda červená patrí k medveďovitým alebo k príbuzným medvedíka čistotného (mývala) do čeľade medvedíkovité.
Panda veľká žije takmer nepretržite vovnútri bambusových húštin. Aj keď sa radí medzi mäsožravce, je jej potrava prevažne rastlinná. Jej tráviaci trakt má síce stavbu zvyčajnú skôr pre mäsožravce, jedinečná baktériálna mikroflóra v črevách jej však umožňuje bez problémov túto ťažkú potravu stráviť. Po odbornej stránke je všežravec, lebo je známe, že sa príležitostne živí vajcami a spolu s bambusom konzumuje aj nejaký hmyz. Sú to pre ňu nevyhnutné zdroje bielkovín. Pri prežúvaní sa jej trasú uši.
Jej laba je veľmi neobvyklá; s „palcom“ a piatimi prstami; "palec" je v skutočnosti modifikovaná kosť zápästia. Stephen Jay Gould o tejto skutočnosti napísal prácu; jej názov The Panda's Thumb (doslova „Palec pandy“) potom použil ako názov svojej knihy.
Panda veľká patrí k ohrozeným druhom, nebezpečenstvo sa zvyšuje s postupujúcím narušovaním ich prirozených lokalít a veľmi slabou pôrodnosťou či už v zajatí alebo v prírode. Domnieva sa, že v prírode žije ešte 1 600 jedincov. Panda veľká je symbolom Svetového fondu na ochranu prírody
Západ sa po prvýkrát zoznámil s pandou veľkou v roku 1869 vďaka cestovnému denníku francúzskeho misionára Armanda Davida (1826–1900). Verejnosť si pandu veľmi obľúbila, prinajmenšom vďaka tomu, že je na prvý pohľad roztomilá ako dieťa a podobá sa živému plyšovému medvedíkovi. Fakt, že je zvyčajne zobrazovaná ako pokojne prežúva bambus na rozdiel od lovu, tiež prispieva k obrazu nevinnosti.
Zapožičiavanie pánd veľkých americkým a japonským ZOO tvorilo dôležitú súčasť diplomacie Čínskej ľudovej republiky v 70. rokoch 20. storočia a vytváralo prvé kultúrne výmeny medzi ňou a Západom.
Od roku 1984 pandy prestali byť používané na diplomatické účely. Namiesto toho začala Čína ponúkať zapožičiavanie pandy ostatným národom na 10 rokov. Zvyčajné podmienky pôžičky sú 1 000 000 $ za rok a ustanovenie, že akékoľvek mláďa narodené v dobe pôžičky patrí Čínskej ľudovej republike.
Tiger Sumatranský
Tiger sumatranský je v súčasnosti najmenší a najpestrejšie sfarbený poddruh tigra. Jeho telo dosahuje dĺžku 140 - 160 cm, chvost 60 - 85 cm a hmotnosť 100 - 180 kg, pričom samec je o mnoho ťažší a mohutnejší ako samica. Svoju korisť loví pred súmrakom alebo za ranného šera, spolieha sa pri tom hlavne na svoj zrak a sluch. Sumatranský poddruh tigra je v prírode kriticky ohrozený, prežíva už len okolo 300 - 400 týchto jedincov. Najväčšími hrozbami sú pytliactvo, ubúdanie habitatu a nedostatok potravy v dôsledku nadmerného lovu.Základne sfarbenie srsti je pomerne tmavé, na spodnej časti svetlo krémove. Priečne pruhy sú početné, všade lesklo čierne, široké a často zdvojené. Tento tiger obýva tropické pralesy na ostrove Sumatra v Indonézii. Žije samotársky a obhajuje si veľké teritórium, ale spoločnosť samíc mu neprekáža. Živí sa hlavne jeleňmi a diviakmi, príležitostne aj opicami a vtákmi. Svoju korisť loví pred súmrakom alebo za ranného šera, spolieha sa pri tom hlavne na svoj zrak a sluch. Denne dokáže spotrebovať 10 až 20 kg mäsa naraz, veľká korisť mu potom postačí na 4 - 5 dní. Obdobie rozmnožovania nie je presne viazané na určité obdobie. Samec po párení väčšinou opustí samicu, no niekedy s ňou zostáva dlhšie a spolu aj s mláďatami sa kŕmia alebo oddychujú. Gravidita trvá 98 - 107 dní. Samica rodí najčastejšie 2 - 3, niekedy 4 mláďatá s veľkosťou asi 40 cm. Od matky sú potravne závislé do jedného roka, pohlavne dospievajú obyčajne v 3. roku. Tiger sa bežne dožíva 12 - 15 rokov, v zajatí vyše 20 rokov. Sumatranský poddruh tigra je v prírode kriticky ohrozený, prežíva už len okolo 300 - 400 týchto jedincov. Najväčšími hrozbami sú pytliactvo, ubúdanie habitatu a nedostatok potravy v dôsledku nadmerného lovu. Aj keď je vo väčšine oblastí tiger chránený a človeku sa vyhýba, stále ho ilegálne lovia, hlavne pre kožušinu a potreby tradičnej čínskej medicíny.
Veľryby alebo veľrybotvaré cicavce (zastarano kitovce; lat. Cetacea) je rad, ktorý zahŕňa veľryby, delfíny, vorvane a vráskavce. Cetus je po latinsky "veľké morské zviera". Slovo pochádza z gréckeho ketos („morský netvor“). Cetológia je vetva morských vied, ktorá skúma rad veľryby.
V ďalšom texte sa pod slovom veľryby rozumejú všetci členovia radu veľryby.
Členovia tohto radu sú cicavce, ktoré sa úplne adaptovali na život vo vode. Ich telo je vretenovité, predné končatiny sú premenené na plutvy. Maličké zadné končatiny sú zakrpatené, nie sú spojené s chrbticou a sú skryté vo vnútri tela. Chvost má vodorovné drápky. Veľryby sú takmer bez srsti a sú obalené hrubou vrstvou tuku. Rad veľryby sa delí na dva podrady Mysticeti a Odontoceti. Zastupuje ho dnes približne 80 druhov v 10 čeľadiach.
veľrybách koluje množstvo mylných predstáv. Jednou z najbežnejších je tvrdenie, že veľryby sú ryby. V skutočnosti však ide o cicavce. Pred viac než 50 miliónmi rokov žili na súši, boli pokryté srsťou, mali ušné lalôčky a chodili po štyroch.
Ako príslušníci triedy cicavcov aj veľryby majú tieto základné znaky:
-
sú teplokrvné.
-
dýchajú vzduch pomocou pľúc.
-
rodia živé mláďatá a dojčia ich vlastným mliekom.
-
majú srsť, aj keď spravidla ide iba o pár chlpov.
Ďalším znakom odlišujúcim veľryby od ryb je tvar chvosta. Chvost ryby je vertikálny a pohybuje sa zo strany na stranu, zatiaľ čo chvost veľryby je horizontálny a pohybuje sa hore a dolu.
Evolúcia
Veľryby pravdepodobne pochádzajú z jednej zo skupín prehistorických dravých kopytníkov, ktoré dali vzniknúť napríklad aj dnešným párnokopytníkom.
Adaptácia veľrýb na morský život
Prvotní zástupca veľrýb (čeľaď Pakicetidae) spred viac než 50 miliónov rokov boli suchozemské zvieratá, výzorom pripomínajúce dnešné vlky. Ich príslušnosť ku veľrybám bola odhalená najmä na základe modifikácií ucha a stavbe zubov. O niekoľko miliónov rokov neskôr sa vyskytovala čeľaď Ambulocetidae, už predstavujúca obojživelné živočíchy väčšieho vzrastu, výzorom skôr podobné krokodílom. Nešlo len o sladkovodné živočíchy, analýza zubov ambulocetidov ukázala, že slané vody im neboli cudzie. Vďaka nárastu životného priestoru a vďaka vztlaku vody už na veľryby neboli kladené žiadne prírodné obmedzenia na veľkosť. Prestali potrebovať nohy.
Počas tejto doby veľryby stratili vlastnosti potrebné pre suchozemský život a získali nové schopnosti dôležité pre život v mori. Zadné končatiny sa vytratili, ich telo sa zúžilo a získalo hydrodynamický tvar, čo im umožnilo pohybovať sa vo vode omnoho elegantnejšie a efektivnejšie. Z rovnakého dôvodu zmizla väčšina ich kožuchu, čo znížilo odpor ich veľkého tela vo vode.
Ako súčasť tohto evolučného procesu sa kosti v predných končatinách spojili. Postupom času sa to, čo predtým bola predná končatina premenilo v tuhú hmotu z kostí, tuku a väziva, tvoriac tak veľmi efektívne plutvy, ktoré udržují v rovnováhe obrovité telo veľrýb.
Potom čo veľryby stratili srsť potrebovali nejaký iný spôsob ako ochrániť svoje telo pred chladom. Pomoc prišla vo forme tuku. Tučná vrstva medzi kožou a telom poskytuje veľrybám dostatočnú ochranu. Zároveň slúži aj ako núdzová zásoba energie. U niektorých veľrýb môže byť vrstva tuku aj hrubšia ako 30 cm.
Jeleň milu
Jeleň milu (Elaphurus davidianus), tiež jeleň Dávidov alebo jeleň kňaza Dávida je vzácny druh jeleňa, ktorý v prírode vyhynul už pred takmer 2000 rokmi . V zajatí sa však dobre rozmnožuje a na konci 20. storočia bol reintrodukován do svojej pôvodnej domoviny.
Popis hmotnosť: 100-300 kg
dĺžka tela: 190-210 cm
dĺžka chvosta: 25-65 cm
výška v kohútiku: 100-130 cm
Jeleň milu je silný, trochu čudne vyzerajúci jeleň s pretiahnutou hlavou nesenou na štíhlom krku. Končatiny sú dlhé a kopýtka široká, podobná sobie. Chvost je veľmi dlhý, zakončený čiernym strapcom. Na hlave sú nápadné předoční žľazy, ušnice sú menšie, zato oči veľké a výrazné. Samce nesú parožia, ktoré sa zdá byť "naopak", výsady smerujú dozadu, vetvenia je tiež neobvyklé, dichotomickej. Ďalšou zvláštnosťou je fakt, že počas roka môžu vyrásť dve sady parožia - letné parohy sú väčšie a jelene je zhadzujú v novembri, ďalší pár dorastie v januári a zhadzovanie je niekoľko týždňov potom.
Letná srsť je okrová až načervenalá, s dlhými vlnitými pesíky. Zimná srsť je hustejšia a matne sivá, s krémovou podsadou. Samce majú krčnej hrivu a sú väčšie ako lane. Kolouši sú bielo škvrnité a pri narodení váži okolo 11 kg.
V Číne sa o ňom hovorí ako o zvierati zloženom zo štyroch častí. Jeho hlava vraj pripomína jeleňa, krk sa podobá velbloudímu, chvost má z osla a paznechty sú kravské. Existujú aj ďalšie verzie: jeleň milu má mať ťavej krk, somárov chvost, kravské pazhehty a jelenie parohy, alebo parožie jeleňa, ale hlavu podobnú hlave koňa a telo kravské .
Rozšírenie a početnostV minulosti jelene milu obývali mokrade a rákosové porasty na severovýchode a severe Číny, avšak kvôli nadmernému lovu a rozširovanie ryžových polí zmizol už okolo roku 200 nl. Jelene milu však prežili v cisárskom loveckom parku Nau-Hai-Tsue u Pekingu, kde žili chránení za múrom pre potechu cisárskeho dvora.
V roku 1865 je pre západnú vedu objavil francúzsky misionár a prírodovedec páter Armand David, ktorý v ňom poznal doteraz nepopísaný druh soba. Páter David bol schopný získať dve kompletné kože tohto zvieraťa, ktoré odviezol so sebou do Európy - na základe týchto koží potom Milne-Edwards jeleňa milu vedecky popísal. Čínsky cisár následne daroval niekoľko zvierat Francúzsku, Nemecku a Veľkej Británii. Práve včas, pretože pri záplavách v roku 1894 bola strhnutá múr okolo parku a väčšina stáda uhynula. Zvyšných asi 30 kusov potom bolo vybité počas povstania boxerov roka 1900.
Po zániku populácie v Číne bolo zvyšných 18 jeleňov milu, ktorí zostali v Európe, prevezené do v parku Woburnského opátstvo v Anglicku, kde sa ich podarilo rozmnožiť a jeleň milu začal byť chovaný aj ostatných európskych zoologických záhradách, v roku 1956 sa štyri jelene milu dostali aj do Pekingskej ZOO.
V roku 1985 bol jeleň milu reintrodukován do prírodného parku v blízkosti Pekingu, tam, kde sa kedysi nachádzal cisársky lovecký park. O rok neskôr boli vysadnutý aj v rezervácii Dafeng (u Šanghaja). V týchto rezerváciách sú zvieratá chované obchodným spôsobom.
V súčasnosti sú jelene milu chované v zoologických záhradách i na farmách na celom svete, len v Číne ich v oborách a prírodných rezerváciách žije asi 2000. Od roku 1998 sú vypustiť aj do voľnej prírody.
Lemur
Dlane a chodidlá: Rozmanitý spôsob života sa odráža v tvare ich dlaní a chodidiel. Indri a okále preskakujú v zvislej polohe z konára na konár, zatiaľ čo ksukol sa šplhá v korunách.
Druhy lemurov: Lemur lasicovitý: Veľké a silné zadné končatiny sú vhodné na skákanie
Lemur vari- srsť lemura vari býva červeno-čierna alebo bielo-čierna. Má vždy čiernu tvár, dlane, chodidlá a chvost bez zreteľa na farbu srsti
Ksukol dlhoprstý- dlhý prostredník mu slúži na vyťahovanie lariev
Indri- jediný lemur s kratučkým chvostom. Je to najväčší žijúci lemur. Je aktívny cez deň, kedˇ preskakuje zo strum na strom a hľadá plody a kvety.Svoju prítomnosť dáva najavo hlasným nariekavým volaním. Teritorium si značkuje výlučkami pachových žliaz na lícach.
Sifaka čierny a žltooký- takmer výhradne stromové živočíchy. Na zemi poskakuje sifaka žltooký nabok so zdvihnutými pažami. Malé kožné záhyby v podpazuší mu pomáhajú pri skokoch zo stromu na strom.
Avahi laniger- má hustú srsť podobnú vlne. Stúpajúci poplašný krik tohto lemura znie ako ,,ava-hi´´, čo dalo celému rodu meno Avahi. Rodinné skupiny tvorené rodičovským párom a mladými jedincami trávia celý deň spánkom medzi lianami.
Šimpanz učenlivý
(Pan troglodytes)
Rad: primáty
Dĺžka tela: 70 - 170 cm
Hmotnosť: samica 33 - 47 kg, samec 43 - 60 kg
Dĺžka gravidity: 240 dní
Počet mláďat: 1, veľmi vzácne dvojčatá
Pôrodná hmotnosť: 1, 9 kg
Dĺžka života: 30 - 40 rokov, v zajatí cez 50 rokov
Potrava: ovocie, listy, orechy, kôra, semená, termity, mravce, vtáky, príležitostne menšie opice, prasatá, chocholatky
Nepriatelia: leopard, ľudia
Spôsob života: v komunitách pozostávajúcich z oboch pohlaví, samice žijú skôr samotársky život so svojimi mláďatami
Výskyt: tropické dažďové lesy a suché lesnaté savany západnej a strednej Afriky
šimpanz bonobo
Koncom minulého roka som sa začítal do istého periodika, konkrétne do jeho spoločenskej rubriky. Slovenské osobnosti sa v nej zdôverovali národu, s kým, prečo a ako by chceli stráviť silvestrovskú noc. Na záver ankety redakcia vyzvala čitateľov, aby za pekný darček vyhodnotili najoriginálnejšiu odpoveď. Akosi mimovoľne som si spomenul na šimpanza bonobo (Pan paniscus). Myslím, že by suverénne zvíťazil. Tento príbuzný šimpanza učenlivého (Pan troglodytes) totiž od rána do večera súloží. A je mu jedno, či je jar, horúce leto, stresujúce vianočné sviatky, alebo silvestrovská noc.
Šimpanza bonobo si vedci lepšie všimli pred necelými sto rokmi. Rozdiel medzi ním a šimpanzom učenlivým, ktorého bežne väznia v zoologických záhradách, je evidentný na prvý pohľad. Bonobo je o čosi menší, má dlhší a v pleciach užší trup, dlhšie končatiny, užšie chodidlá, vyššie čelo, menšie uši a ružové až červenkasté pery. Počas odpočinku sedí na zadku s pokrčenými kolenami. Oproti klasickému šimpanzovi je ukecanejší. Zaujímavé je aj umiestnenie samičích pohlavných orgánov. Sú posunuté viac k bruchu, čím nápadne pripomínajú ľudské samice. Aj preto, na rozdiel od iných živočíchov, bonobom pri párení vyhovuje tzv. misionárska poloha. Ďalší výrazný rozdiel badať v sociálnom správaní. U bežných šimpanzov sa často prejavuje agresivita. Keď nájdu v pralese potravu, okamžite sa o ňu začnú biť a každý sa snaží uchmatnúť čím väčší kus pre seba. Inak je to u bonobov. V duchu hesla „potrava počká“ si pred hostinou najskôr usporiadajú poriadne sexuálne orgie .
Orangutany
Žijú už len na Sumatre a Borneu. Je ich z roka na rok menej. Napriek záchranným opatreniam je ich situácia dramatická.
Týchto vysoko inteligentných, hĺbavých a vynaliezavých živočíchov je dnes už zarážajúco málo.Ich počet sa odhaduje sotva na 50 000, čo je asi jedno percento z obdobia, keď bola populácia na vrchole. Avšak namiesto toho, aby človek zachránil aspoň posledné orangutany žijúce na Sumatre a Borneu, ničí nížinné dažďové pralesy, posledné útočisko červených opíc. Orangutany sú našimi najbližšími príbuznými v živočíšnej ríši – ich genetická výbava je na 97 % identická s našou. Majú obrovskú fyzickú silu, ktorá im však nepomáha ubrániť sa smrtiacim pytliakom, barónom vzácnych drevín, či kráľom palmového oleja. Ani svoj um nedokážu využiť na to, aby si vymohli právo na život. Tieto červené primáty nachádzajú svojich ochrancov a partnerov len v odhodlaných ľuďoch, ktorí s nimi súcitia.
Anne E. Russonová, profesorka psychológie na Glendon College of York University v Toronte, autorka knihy Reaching into Thoughts: The Minds of the Great Apes, píše, že pri podrobnejšom skúmaní ľudoopov zisťujeme, „že sú schopné robiť veci, o ktorých sme si dlho mysleli, že ich zvládne len človek. Zhotovovanie a využívanie komplexných nástrojov, klamanie, uvedomovanie si samého seba, plánovanie, to všetko sú schopnosti na vysokej úrovni, ktoré sme vždy považovali za naše exkluzívne genetické dedičstvo, vlastné len nám ľuďom. Teraz však zisťujeme, že ich majú aj orangutany a iné ľudoopy. Ich vynálezy nie sú síce také pokrokové ako naše, ale k našej rozumovej úrovni sa priblížili oveľa väčšmi, ako sme doteraz pripúšťali.“
To všetko sú poznatky, ktoré môže Willie Smits len potvrdiť. Narodil sa v roku 1957 v Holandsku. Vyštudoval lesníctvo a pôdoznalectvo. V roku 1981 začal výskum v dažďových pralesoch pohoria Meratus, v indonézskej časti ostrova Borneo. Do roku 1987 vybudoval na východnom Borneu lesnú škôlku a herbárium: Wanariset Forestry Research Station. Koncom roka 1989 navštívil trhovisko v pobrežnom meste Balikpapan, kde mu udrela do očí klietka s apatickým orangutaním mláďaťom. Večer uvidel tú istú opičku ležať chrčiacu na kope odpadkov. Odhodil ju tam jej majiteľ. Smits bol šokovaný: „Pohľad mláďaťa do mňa prenikal čoraz hlbšie a hlbšie. Vyzeralo, akoby trpezlivo čakalo na smrť.“ Zobral dehydrované zviera k sebe domov. Prinútil ho piť zriedené mlieko, celú noc ho masíroval a zohrieval na svojom tele. Napokon malé opíča vyzdravelo. Smits ho nazval podľa jeho chrčania – Uce. Správa o „adopcii“ sa rozchýrila. O dva týždne nato mu do opatery pribudlo ďalšie mláďa, Dodoy.
Ucea i Dodoya nahlásil ministerstvu lesného hospodárstva a v rámci svojich možností, popri práci lesného výskumníka, sa snažil o ne postarať. Náhle ho však orangutany bez domova priam zaplavili. Už nebolo cesty späť. Musel sa o tieto tvory starať. Vedel až príliš dobre, ako veľmi ich existenciu ohrozuje klčovanie a vypaľovanie lesov v ich životnom priestore. Dotácia vo výške 10 000 dolárov mu v roku 1991 umožnila založiť centrum Wanariset Orangutan Rehabilitation Center. Aby dal projektu aj právnu formu, vznikla v roku 1992 spoločnosť Balikpapan Orangutan Society (BOS), neskôr ju premenovali na Borneo Orangutan Survival Foundation.
Gorila
Gorila obyčajná (Gorilla gorilla)
Najväčšou, najvelkoľepejšou a iste i najkrajšou ľudoopicou je gorila.Domov má v afrických pralesoch od rieky Cross v južnej Nigérii až po ústie rieky Zaire, ny východ po Virunga.Izolopaná populácia goríl žije aj v severozápadnej Ugande a v pralese Kayonza, ktorý sa dodnes označuje za nepriechodný.Gorila dosahuje priemernú výšku 175 cm a hmotnosť okolo 80 kg, niektoré samce však dosiahli aj väčšie rozmery.Gorily žijú prevažne na zemi a vždy v skupinách, ktoré sa skladajú z dvoch až tridsiaťich kusov.Obývajú oveľa väčšie okrsy ako šimpanzy.Každá skupina má najmenej jedného samca so ´´strieborným´´ chrbtom a niekoľko samíc.´´Striebrochrbtý´´ je nadradený ostatným samcom a všetkým samiciam.Ak je v skupine viac takýchto samcov, utvára sa medzi nimi hodnotný rebríček podľa veľkosti a možno i podľa veku.Toto obrovské zviera patrý medzi najobávanejšie zvery pralesa.V skutočnosti je gorila mierumilovná, ostatné zvieratá si nevšíma a nenapáda ich, veď sa živý výhradne rastlinnou potravou.Ani na človeka neútočí, ak sa necíťi ohrozená.Ba dokonca najprv vykoná akýsi zastrašujúci útok – rozbehne sa a niekoľko metrov pred nepriateľom zastaví a zmení smer.Pokojne stojaceho človeka však nechá na pokoji.
Nosorožec tuponosý
Nosorožec tuponosý severný (Ceratotherium Simom cotton) je jeden z dvoch poddruhov nosorožca tuponosého. Žil na pastvinách a savanách. Posledná jedinci vo voľnej prírode žili v národnom parku Garamba v Demokratickej republike Kongo. V zajatí je chovaný len v ZOO San Diego v Kalifornii v USA av ZOO Dvůr Králové v Českej republiceV roku 2010 vyšla štúdia, na ktoré sa podieľal aj Jan Robovský z Prírodovedeckej fakulty Juhočeskej univerzity, podľa ktorej je nosorožec tuponosý severnej (česky nazývaný ako nosorožec Cottonův) Ceratotherium cotton samostatným druhom.Populácia vo voľnej prírode
V 1. polovici 20. storočia sa vyskytoval v časti severozápadnej Ugandy, v južnom Čade, juhozápadnom Sudáne na východe Stredoafrickej republiky a na severovýchode Konžskej demokratickej republiky. [5] Ako posledný zostala populácie v severovýchodnej časti Konžskej demokratickej republiky. Medzi rokmi 1970 a 1980 pytliaci zredukovali jej počet z 500 kusov na iba 15. Medzi rokmi 1990 a 2003 sa podarilo skupine zotaviť a rozrástla sa na 32 jedincov. Počet 30 až 36 jedincov potvrdili prieskumy z roku 2000. [6] Od polovice roka 2003 začali pytliaci opäť intenzívne redukovať počet na iba 5 až 10 kusov (napočítaných bolo 7). Títo posledné voľne žijúcej biele nosorožce severnej žili v národnom parku Garamba. Tu na nich mala neblahý vplyv pretrvávajúca občianska vojna a plánované premiestnenie do Kene [8] sa neuskutočnilo. Podľa WWF tu v auguste 2005 zostali posledné štyri jedince. [9] Jednalo sa o osamoteného samca a skupinku jedného samca a dvoch samíc. Úsilie o lokalizáciu ďalších zvierat pokračovalo. V júni 2008 bolo oznámené že poddruh môže byť považovaný za vyhynutý druh vo voľnej prírode, pretože ani jeden z posledných 4 žijúcich jedincov nebol pozorovaný od roku 2006